Gdy zastanawiamy się nad montażem klimatyzacji w domu, możemy z łatwością zauważyć, że na rynku dostępne są różne rodzaje systemów do chłodzenia środowiska domowego, ale wybór tego, który najlepiej spełnia nasze potrzeby nie jest łatwy. Zwłaszcza, jeśli pragniemy nie tylko zapewnić sobie odpowiedni poziom komfortu, ale także zaoszczędzić na rachunkach za energię. Dlatego przed montażem klimatyzacji, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, które nakreślają kluczowe aspekty
i cechy klimatyzacji.
Wybór klimatyzatora powinien być dokonany w oparciu o ilość metrów kwadratowych pomieszczenia. Im większe pomieszczenie ma być klimatyzowane, tym większa powinna być moc urządzenia klimatyzującego wyrażona w kW.
Jeśli chcemy mieć pewność, że poziom chłodzenia w domu jest prawidłowy i nie powoduje nadmiernego zużycia energii, a tym samym wysokich rachunków, należy dokonać odpowiedniego wymiarowania systemu klimatyzacyjnego i uwzględniać kilka aspektów, takich jak ekspozycja pomieszczenia (północ, południe, wschód lub zachód), stopień izolacji cieplnej budynku, charakterystyka okien, liczba obecnych okien, itp.
Następną ważną czynnością jest sprawdzenie danych technicznych urządzenia. Eksperci sugerują, że powinno się preferować klimatyzatory z technologią inwerterową, zdolne do automatycznej modulacji niezbędnej mocy w celu zagwarantowania optymalnego komfortu i wydajności. W porównaniu z tradycyjnymi modelami typu On/Off klimatyzatory inwerterowe są zawsze włączone, ale przy minimalnej regulacji. Pozwala to na utrzymanie stałej temperatury i uniknięcie częstych włączeń i wyłączeń, które często powodują bezużyteczne straty.
Istotne cechy klimatyzatorów
Przy wyborze klimatyzacji należy wziąć pod uwagę kilka ważnych cech, którymi charakteryzują się klimatyzatory, a są nimi:
– różne tryby pracy urządzenia, takie jak osuszanie i sanityzacja powietrza,
– cichy tryb pracy (niezbędna cecha, jeśli mieszkasz w kondominium),
– zastosowanie gazów chłodniczych o niskim wpływie na środowisko (takie jak R32),
– atrakcyjny wygląd pasujący do otoczenia.
Ważnym czynnikiem są również cechy estetyczne klimatyzacji, ponieważ jednostka wewnętrzna, będąc umieszczona w pomieszczeniu, ma znaczący wpływ na całą estetykę wystroju domu.
Poza tymi uwarunkowaniami przy wyborze klimatyzacji znaczącą rolę odgrywa też posiadanie przez urządzenie wysokiej klasy energetycznej. W tym przypadku możemy sprawdzić etykietę energetyczną, która opisuje wartości efektywności sezonowej SEER (chłodzenie) i SCOP (ogrzewanie). Jeśli są one wysokie, wskazują również na wysoką klasę energetyczną (A++ lub wyższą), która jest w stanie zagwarantować bardzo niskie zużycie i maksymalną oszczędność energii.
Jednym z najczęstszych wyborów tego typu urządzeń są klimatyzatory sufitowe, które charakteryzują się estetycznym wyglądem i nadają się do każdego rodzaju domu, wystarczy wybrać model, który najlepiej pasuje do konkretnego pomieszczenia.
Klimatyzatory sufitowe należą do najczęściej spotykanych w domach prywatnych, ponieważ pozwalają na optymalne zagospodarowanie przestrzeni w aspekcie ustawienia mebli i akcesoriów.
Na rynku dostępnych jest kilka modeli tego typu klimatyzatorów, a mogą to być klimatyzatory zamontowane w suficie podwieszanym, klimatyzatory kanałowe, gdzie urządzenie jest zasłonięte przez sufit lub klimatyzatory sufitowe bez jednostki zewnętrznej.
W klimatyzatorach podsufitowych jednostka wewnętrzna jest instalowana na suficie pomieszczenia, a jednostka zewnętrzna, która jest rdzeniem systemu, jest zwykle montowana na podłodze lub ścianie, jak zwykły grzejnik. Do głównych zalet tych klimatyzatorów należy możliwość rozprowadzania powietrza w sposób jednorodny. Umożliwiają one równomierną i szybką klimatyzację, a przy tym urządzenia nie są zbyt duże. Pod względem estetycznym doskonale pasują do eleganckich domów gdzie ważna jest dbałość o szczegóły. Zintegrowane z sufitem praktycznie nie rzucają się w oczy. Nie można zapomnieć o praktyczności montażu, który sprawia, że klimatyzatory podsufitowe są niezwykle wygodne i szybkie w instalacji.
Natomiast klimatyzatory sufitowe kanałowe pozwalają na zarządzanie temperaturą w całym domu za pomocą jednego urządzenia umieszczonego na zewnątrz. Powietrze rozprowadzane jest przez kanały i nawiewniki, które doprowadzają powietrze do pomieszczeń. Kanały wentylacyjne są ukryte w podwieszanych sufitach i ścianach.
Jeśli jednak zdecydujemy się na klimatyzator sufitowy bez jednostki zewnętrznej to jest on idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie posiadają przestrzeni zewnętrznej w postaci balkonu lub nie chcą szpecić elewacji zewnętrznej. Zostały one stworzone w celu ochrony estetyki budynków, szczególnie tych zabytkowych, które mają ograniczenia architektoniczne. Od innych klimatyzatorów różnią się przede wszystkim tym, że nie posiadają jednostki zewnętrznej, czyli tej, którą zazwyczaj umieszcza się na tarasie lub w elewacji.
Poza wymienionymi urządzeniami mamy również możliwość wyboru klimatyzatora podłogowego, który jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań w domach o ograniczonej przestrzeni, dzięki którym schłodzone powietrze nie powoduje zakłóceń i nie tworzy odczuwalnej wentylacji podczas jego rozprowadzania.
Wybór klimatyzatora podłogowego do domu oznacza zagwarantowanie sobie produktu o wysokiej wydajności i funkcjonalności, który może być używany przez cały rok jako rozwiązanie do ogrzewania domu w zimie, chłodzenia i osuszania pomieszczeń, Posiadają one również funkcje oczyszczania powietrza i eliminacji nieprzyjemnych zapachów.